top of page

BOOKS

All books are available for online reading  

please wait for full upload

טובים השניים? | 2022

Better Together? | 2022

ליאורה חשין, צלמת ירושלמית, משוטטת זה שני עשורים ברחובות הארץ ומנציחה עבודות על הקירות, יצירות שנועדו מלכתחילה להיות בנות-חלוף.

 ליאורה ממקדת את עדשת המצלמה שלה בנוף העירוני, המשתנה בלי הרף. היא צילמה אלפי תמונות רחוב – רבות מהן בשכונות תעשייתיות "קשוחות" – וצילומיה משמרים ואף מאדירים את המראות. 

בין העבודות על הקירות נמצאו רבות המנציחות זוגות או צמדים. רוב הדמויות הפרושות על פני קירות בעולם הן בודדות, אולם אלה המצוירות בישראל הן, בסבירות גבוהה, זוגיוֹת באופן זה או אחר."  לואיס סטבסקי

Press here to view the book

For the past two decades, Jerusalem-based photographer Leora Cheshin has been wandering the streets of her native country capturing the ephemeral. With her lens focused on the ever-evolving urban landscape, she has celebrated and preserved thousands of street art images, many found in industrial, gritty neighborhoods.

Among these are myriads representing couples or pairs. While the vast array of figures that surface on the walls of most countries is solitary, those depicted in Israel are far more likely to be twosomes."

Lois Stavsky 

והימים ימי קורונה | 2020

THESE WERE THE DAYS OF CORONA | 2020

ליאורה חשין מתעדת תקופה מיוחדת ונדירה, תקופה של מגיפה עולמית. תקופה של חרדות ושל סגר של אנשים בבתיהם. תקופה לא קצרה ולא קלה, שיש בה גם קשיים ואסונות וגם רגעי חסד, רגעים משמחים ומוארים, ורגעי התכנסות פנימה וחשבון נפש.

והימים ימי קורונה הוא ספרה השביעי של האמנית ליאורה חשין, צלמת משוטטת המתעדת את חיי החומרים שמהם עשוי היומיום. היא הולכת אל הקרוב והמוכר שנושא בקרבו את מה שחלף ועבר, כפי שעשתה בספריה הקודמים. 

The book documents a rare and unusual time, the era of a world pandemic. The period of fear and lockdown as people hunker down in their homes is neither short nor easy. Cheshin’s view focuses not only on times of troubles and tragedy but also on moments of charity,
joy and enlightenment, seeing this as a time for introspection and reflection.

This is the seventh book by the artist Leora Cheshin,

a wandering photographer who documents the materials from which everyday life is made.

As in her previous books Cheshin goes to the near and familiar that carries within it what has passed.

Press here to view the book
משערי חסד לשערי משפט | 2018

FROM SHA'AREI CHESED TO SHA'AREI MISHPAT

מילים, תמונות, קול הנעימה הבלתי נראית של הנשמה היתירה ושאָר הרוח המרחפים מעל כל דף בספר שלפנינו. סימפוניה של ריחות וצבעים, מראות וקולות. להאיר את העיניים ולשמח את הלבבות. 

David Cheshin grew up in Jerusalem's Sha‘arei Chesed  
(Gates of Kindness) neighborhood, and in his career as a jurist and judge reached the senior position of President of the Jerusalem District Court – Sha‘arei Mishpat (Gates of Justice).

Press here to view the book

ON THE WAY | 2018

על הדרך | 2018

על הדרך הוא ספר על הליכה וגילוי, על שוטטות ועל שהות, על הוויה ועל קשב. היות בדרך הוא מצב מתמיד של תנועה, חיפוש אחר סימני שאלה. זוהי ההליכה ללא קוצב זמן וללא לוח מטרה.
חשין הולכת סביב, ולא אל.

On the Way is a book of walking and discovering, of wandering and observing, of being and listening. Being on the way is a constant state of movement, a quest for question marks. 

Press here to view the book

PERURIM | 2011

A family's fascinating and dramatic history in a story of two Jerusalem families from opposing sides of Israeli society, who strangely share the same ancestor

Combining old family photographs, documents and newspaper clippings with her own writing, the author weaves a tapestry of intersecting narratives, creating a work which is both deeply personal and distinctly universal.

The book is published both in hebrew and in English.  

Press here to view the book
פירורים | 2010

קורותיה המרתקים והדרמטיים של משפחה אחת בראי אבותיה,
מצד החתן ומצד הכלה. זהו סיפור משפחתי מפתיע ויוצא דופן על המפגש בין שתי משפחות ירושלמיות שורשיות, הבאות משני קצוות של החברה הישראלית. 

ליאורה חשין יוצרת תחביר מרתק בין צילומים משפחתיים עתיקים, צילומי עיתונות וטקסטים שהיא כתבה. הזמן בעבודותיה אינו נרטיבי ואין היררכיה בין הטקסטים לצילומים ולקטעי העיתונות. הם משלימים זה את זה ויוצרים סיפור שהוא אישי, לאומי ואוניברסלי בעת ובעונה אחת. 

לצפייה בספר לחצו כאן

BEFRIEND YOUR DEMON | TEL AVIV STREET ART

A bi-lingual book , photos  of  tel aviv scene of street art accompanied with articles and photos from London, New York Berlin and Jerusalem.   

Can be purchased at The Tel aviv museum shop, at Bauhaus center, Hamigdalor, and diractly from the photographer and author. Leora Cheshin.

 

Press here to view the book

DO NOT DISTURB | ISRAEL STREET ART

This book contains photos from Jerusalem, Sderot, Kfar Saba, Haifa, Tel Aviv and more.

Also includes a glossary of street art and graffiti terms.

Can be purchased at The Tel aviv museum shop, at Bauhaus center, Hamigdalor, and diractly from the photographer and author. Leora Cheshin.

Press here to view the book
bottom of page